Make your own free website on Tripod.com

Antero Hartikainen

Kansalaisuus: suomi  (fin)

Syntymäpaikka: Helsinki

Puikkarikatu 13

40250 JYVÄSKYLÄ

email: jahart(at)anterohartikainen.ws

GSM +35840 873 3553


13.4.2009 -  13.10.2009   Jyväskylän katulähetys ry/ Ruokapankki Jokapäiväinen leipä

Laatukäsikirjan teko



23.4.2005 -  10.2.2008      Jakeluporras Oy, Jyväskylä

Keikkajakaja

 Lehtien ja mainosten lajittelua ja jakamista kaksi kertaa viikossa kahdesta kymmeneen jakoalueelle. Jaettavien talouksien määrät 500-2500 taloutta/kerta.



3.6. 2002 -  2.6.2003          Unic - palvelut, Seinäjoki

Tuotekehittäjä

 

Työelämän kehittämistarpeiden, asiakas- ja työtyytyväisyyden sekä asiantuntijakeskuksen toiminnan tutkiminen ja kehittäminen, työelämäyhteyksien ja koulutuspalvelujen integrointi, Unicin ja asiantuntijakeskuksen tiedottaminen ja lehdistösuhteiden hoito


5.11.-30.11. 2001 Työharjoittelu Sanomalehti Pohjalainen

Taloustoimittaja


Ensimmäinen viikko taloustoimituksen avustajana, kolme viikkoa toisena taloustoimittajana. Vastuulla paikalliset talousuutiset, STT:n uutisten käsittelyä ja valintaa sekä sivujen taittoa.


1987-1997 Vaasan Yliopisto (Vaasan korkeakoulu) Vaasa

Taloussosiologian assistentti


Taloussosiologia siirrettiin 1990-luvun alussa vanhan kauppakorkeakoulun tiedekunnista yhteiskuntatieteelliseen tiedekuntaan (julkishallinto). Taloussosiologian opintojen pakollisuus väheni.

Siirto lakkautti taloussosiologian aseman päävastuuaineena. Tästä huolimatta opettajaa kohti laskettu opintoviikkojen tuottavuus säilyi yliopiston huippuluokassa.

Taloussosiologian assistentin virka siirrettiin sosiaali- ja terveyshallinnon käyttöön v. 1997


vs. apulaisprofessori 25.1.1988-31.5.1988


1985-1987 Vaasan korkeakoulusäätiö Vaasa

Tutkija (apuraha)

Lisensiaattitutkimus pkt-yritysten kasvusta ja johtamisjärjestelmän kehittämisestä.

Irrallisia ja avustavia hankkeita Länsi-Suomen taloudellisessa tutkimuslaitoksessa tutkimussuunnitelmista laskentakaavojen ohjelmointiin.


Sivutoimiluvalla As. Oy Liisantie 10, Sepänkylä isännöitsijä (1985-1989)


 

1982-1985 Vaasan korkeakoulu Vaasa

Projektitutkija Länsi-Suomen taloudellisessa tutkimuslaitoksessa

Pienten ja keskisuurten yritysten ylivoimaisen osaamisen tutkimus monimuuttujamenetelmin kauppa- ja teollisuusministeriön rahoituksella.

Suomen Akatemian rahoittama "johtamisjärjestelmän käyttö pkt-yritysten kasvukynnyksen ylittämisessä".

Useiden tutkimushankkeiden suunnittelu- ja ohjaustehtäviä.


1973-1982 Kesätöitä ja opiskeluaikaisia tehtäviä


  • Saastamoinen yhtymä/Tavaratalo Heps Jyväskylä apulaisena Pika-Hotkiss -grillissä 02.07.1973-10.08.1973

  • OTK Keskusvarasto Jyväskylä varastokerääjänä teollisuusvarastossa 15.05.1974-31.07.1974

  • Jyväskylän kaupungin betonivalimo Jyväskylä

  • myynti- ja varastokortiston hoitaja 23.06.1975-15.08.1975

  • Utsjoen lukio ja peruskoulun yläaste Utsjoki

  • vanhemman lehtorin viransijaisena 01.09.1977-30.11.1977

  • Vaasan Höyrymyllyosakeyhtiö Vaasa

  • varastomies 28.05.1979-31.08.1979

  • Fantoy Ky Vaasa

  • myynti- ym. tehtävissä 19.05.1981-31.12.1981

  • Vaasan kaupungin kouluvirasto Vaasa

  • Sivutoiminen fysiikan ja kemian tuntiopettaja 1978-1979

  • Sijaisuuksia ala- ja yläasteen luokilla 1979-1982


  • Opinnot 1974-2001

  • Vaasan kauppakorkeakoulu,

  • Vaasan korkeakoulu,

  • Vaasan yliopisto Vaasa

  • Ekonomi 30.05.1980

  • Kauppatieteiden kandidaatti 08.06.1982

  • Kauppatieteiden lisensiaatti 23.02.1990

(Taloussosiologia, kansantaloustiede cl, hallinto ja organisaatio cl, tilastotiede a ,yleinen yrityksen taloustiede a, tietojenkäsittelyoppi, oikeustiede)

  • Ylioppilastutkinto 1974, Jyväskylän Lyseo, yleisarvosana laudatur.

  • Varusmiespalvelus:

     suoritettu v.1979-1980, alikersantti, varusmiestoimikunnan puheenjohtaja, joukko-osastolehden vt. päätoimittaja

  • Luottamustehtäviä:Vaasan korkeakoulun assistetti- ja tutkijayhdistyksen hallituksen jäsen 1983-1988 puheenjohtaja 1986-1987, Korkeakoulualan assistentti- ja tutkijaliiton (nyk. Tieteentekijöiden liitto) hallituksen jäsen 1986-1987, eri pituisia aikoja laitosneuvoston, tiedekuntaneuvoston ja erillislaitosten johtokuntien jäsenenä ja varajäsenenä 1984-1997.